Hiányzott nagyon a fürdőben egy kis polc a krémeknek, apróságoknak, amit úgy képzeltem, hogy ide a zuhanyzóval közös kis pengefalra, a mosdók mellé teszünk, hogy minden kéznél legyen.
Igen ám, de arra nem számítottam, hogy 15cm alatti mélységben - a tükör miatt itt amúgy max. 10cm az ideális - szinte esélytelen polcot találni, bár lehet, hogy csak én voltam ügyetlen kutató. Lényeg, hogy feltúrva a netet, majd végigjárva a nagy, és kicsi, de klassz lakber üzleteket még mindig nem volt polc, a türelmem meg egyre csak fogyott. Aztán megpillantottam őt itt, a Kare-ben:
AZ ÖTLETADÓ BY KARE |
„Kérjetek, és adatik nektek,
keressetek, és találtok, zörgessetek, és megnyittatik nektek”
Máté 7:7
Még aznap megszületett az akcióterv, kerestem egy éppen jó méretű képkertet - ezért is klassz, ha az ember lánya begyűjti ezeket a régi kereteket lomtalanításkor, piacokon, sosem lehet tudni, mikor van rá szükség! :) -, s írom alább részletesen, hogy mi történt.
-----------------------
KELLÉKEK
-----------------------
» véső
» képkeret, amibe a polcot építjük
» polcanyag (6mm-es nyír rétegelt lemez) leszabva - részletek ld. lentebb
» 6db vékony szeg+kalapács, vagy szegbelövő és hozzávaló töltet
» polcanyag (6mm-es nyír rétegelt lemez) leszabva - részletek ld. lentebb
» 6db vékony szeg+kalapács, vagy szegbelövő és hozzávaló töltet
» 1-2 vékony faléc a spanifer rögzítéséhez alátétnek - ha nincs, nem tragédia
------------------------
ÍGY KÉSZÜLT
------------------------
01 I A képkeretnek levettük a belső méreteit a kávánál, ahová az üveg és kép beül. Ez az az elméleti nagyság, amekkora dobozt, polcot készíthetünk bele. Azért elméleti, mert a szabásnál, vágásnál (sőt, olykor a mérésnél is) előfordul pontatlanság, így érdemes a rendelkezésre álló helynél kicsit kisebb, szűkebb mérettel dolgozni, hogy tuti passzoljon a végén minden mindennel :)
02 I Kitaláltuk, hogy milyen osztással készüljön a polc. Megmértük azokat az üvegeket, piperéket, amik majd ide kerülnek, s sakkoztunk, hogy mit hová, hogyan tudunk elhelyezni. Ebből nálunk az jött ki, hogy három osztású legyen a polc - a felső a legkeskenyebb, a középső picit magasabb, s alul még magasabb kialakítással.
03 I Miután megvolt az elképzelés, és egy gyors skicc, kiszámoltuk pontosan, hogy milyen és mekkora elemekre lesz szükségünk. 6mm-es rétegelt lemezből - ez elég merev ilyen kicsi méretben - terveztük a polcrészt, úgy, hogy a vízszintes elemek végigfutnak, a szélsők pedig támasztják őket.
A szükséges elemek:
> 4db azonos hosszúságú vízszintes elem - ők a 3db polc, és a felső záróelem,
> 2-2-2 pár oldallap - ők tartják a polcokat és zárják oldalról a dobozt
> 1db hátlap
A méreteket nem sorolom, hisz attól függ, milyen nagyságú keretbe dolgozunk, ami viszont fontos: érdemes picit kisebbre venni az elemeket a vágási pontatlanság miatt - mi 4mm-rel terveztük kisebbre az egész beülő szerkezetet, hogy tuti beférjen.
04 I Ezután elballagtunk a lapszabászatba, és megrendeltük az elemeket. Előtte érdemes egyeztetni, hogy van-e lehetőség pontos méretre vágott mennyiséget rendelni. Nekünk az a tapasztalatunk, hogy a legtöbb helyen egy egész táblát kell megvásárolni (ca. 1,5x1,5m és 4-6eFt/tábla minőségtől függően), s abból vágják méretre amire szükség van, a többivel meg tesszük, amit épp gondolunk. Ha így működik, érdemes több munkát összeszervezni, optimalizálni.
06 I Majd a már tiszta, szabad nyílásba belepróbáltuk az elemeket. Különösen az ilyen régiből-újat átalakításoknál érdemes, hasznos a próba, hiszen az idő vasfoga kikezdhette a derékszöget, lehetnek deformitások, nem várt ferdeség. Ha esetleg valami szorul, nem illeszkedik tökéletesen, ráspollyal, smirglivel igazíthatunk rajta.
Miután mindegyik elemnek meglett a legjobb helye, finoman szétszedtük a próbát, ügyelve az elemek végleges helye szerinti sorrendre.
07 I Következett a ragasztás, ahol először a káva mindkét oldalát - vízszintes és függőleges is - meghúztuk ragaszóval, majd sorra - a már bepróbált rend szerint - kerülhettek a helyükre a polcelemek. Miután valamennyiük a helyére került, végül beragasztottuk a hátlapot.
08 I Ragasztást követően - a jobb tartás érdekében - szögbelövővel rögzítettük a függőleges oldalelemeket a hátlaphoz, majd egy spaniferrel - ezzel a kis racsnis szalaggal itt lent - összeszorítottuk, fixáltuk a kész dobozt néhány óra hosszára.
Megsúgom, engem ebben az első pillanatban levett a lábamról :) - per pillanat elképzelni sem tudok tökéletesebbet :P
És ugyan van még dolog vele, festésre vár az új nyersfa része - a keretet a'sszem nem bántom -, de nem lehetett nem kipróbálni. Muszáj volt kicsit berendezgetni, hogy akkor hogyan is funkcionál... - hát így:
PS.
Sokan kértétek ezt a leírást, s bár igyekeztem egyszerűen, érthetően fogalmazni, maradhatnak kérdések. Ha így van, írj bátran! - szívesen válaszolok, amire csak tudok :)
÷
Ha tetszett a bejegyzés, és érdekel a folytatás,
minden nap új infókkal, és örömmel várlak :)
÷
Megjegyzés: a bejegyzésben szereplő üzletekről, termékekről azért írok, mert jónak tartom őket - megjelenésükhöz sem anyagi, sem egyéb más érdek nem fűződik.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése